ایـــران سرمایه گذاری گسترده ای در بخش ساخت هواگردهای بدون سرنشین رزمی انجام داده و موفق شده خود را در میان نام های برتر این صنعت در جهان قرار دهد. پهپاد های ایـــرانی از نقطه نظر کارآیی بارها توانایی های خود را به رخ کشیده اند.

از تاسیسات هسته ای غیرقانونی رژیم اشغالگر قدس فیلم برداری کرده اند، عــکــس هـا عرشه ناو هواپیمابر هری ترومن را در خلیج همیشگی فارس برای دنیا مخابره کردند و با اجرای بمباران های دقیق مواضع تروریست ها معادلات قدرت در منطقه را وارد مرحله ای تازه کردند. ایـــران یک قدرت نوظهور در دنیای پهپاد ها اســت و دنیا راهی جز احترام گذاشتن به ما نخواهد داشت.

>>نگاهی به پهپاد تیلت روتر ، رویایی که ادامه دارد

هک کردن مسیر ارتباطی و به سلامت زمین نشاندن پهپاد جاسوسی فوق پیشرفـــــته RQ-170 در پاییز ســال ۱۳۹۰ را می توان یکی از افتخار برانگیز ترین لحظه های نیروهای مسلح کشور عزیزمان در ســال های اخیر دانست. کاخ سفید آن روزها با وقاحت خواســتار اســترداد RQ-170 جاسوس بود، اگر بخواهند امروز میتوانیم نمونه شناسایی یا بمب افکن ارتقا یافته آن را برایشان ارســال کنیم، با این تفاوت که نمونه های ساخت ایـــران را نمی شود هک کرد!

RQ 170 Iran نگاهی به پهپاد های جدید ایـــرانی

سیمرغ در میان پرنده های ساخت ایـــران نمونه ای ویژه به شمار می آید، دستیابی به فناوری بال پرنده چیز ساده ای نیست و تنها چند کشور انگشت شمار آن را در اختیار دارند، پیش از به دست آوردن ۱۷۰ نیز صنایع هوایی کشور تلاش های زیادی برای دستیابی به این فناوری انجام داده بود و با ساخت ایـــران نمونه ای ویژه به شمار می آید، دستیابی به فناوری بال پرنده چیز ساده ای نیست و با ساخت نمونه هایی همچون سفره ماهی به دست آوردهای قابل قبولی هم دست یافته بود اما به چنگ آوردن پیشرفـــــته ترین پهپاد لاکهید مارتین گامی بلند در این مسیر بود و با نشان دادن الگوریتم های پروازی آن به دانشمندان ایـــرانی، آنها را چندین ســال در این مسیر پیش انداخت، پنهانکاری ویژگی حیاتی دیگر سیمرغ خواهد بود.

این حد از پیشرفـــــتگی و کارآیی پنهانکارانه نیز در میان ساخته های ایـــرانی کم سابقه اســت و حالا به نیروهای مسلح کشورمان اجازه می دهد به پیچیده ترین شبکه های پدافندی نیز نفوذ کرده، عــکــس هـا اطلاعاتی ارزشمند را ضبط کرده و به سلامت به خانه بازگردند.

صاعقه RQ-170 با بمب اضافه

ایـــران سیمرغ را در اندازه های مختلف به تولید می رساند و نمونه مجهز به بمب های هدایت شونده آن را نیز صاعقه نام گذاری کرده اســت. البته اضافه کردن ۴ بمب به پرنده ای که حیاتی ترین ویژگی آن پنهانکاری اســت با پرسش های زیادی رو به رو اســت اما هیچ هم بعید نیست که تا پایان همین امســال از نمونه مجهز به جایگاه حمل تجهیزات داخلی صاعقه رونمایی شود، به هر حال ایـــران به صورت متوسط هر ماه دارد از یک پهپاد جدید با قابلیتی تازه پرده برداری می کند!

 جنگی RQ 170 3 نگاهی به پهپاد های جدید ایـــرانی

بمب های به کار رفـــــته در صاعقه برای ما ناشناخته هستند و تنها به هدایت شونده بودن آنها اشاره شده. ساختار کلی یادآور موشک های خانواده سدید اســت که به لطف غلاف هدف یابی اپتیکی/ لیزری می توانند با دایره خطای کوچک تر از ۵ متر اهداف خود را به صورت نقطه زن مورد اصابت قرار دهند، این دقت بالا در کنار سر جنگی نسبتا کوچک به بمب های صاعقه اجازه می دهد سوژه را در مناطق پر تراکم شهری با کمترین آسیب جانبی ممکن نابود کنند.

>> قاتل مینیاتوری SWITCHBLADE ، پهپادی که عملکردی شبیه به یک موشک کروز کوچک دارد

با توجه به سقف پروازی ۱۵ هزار متری RQ-170 می توان انتظار برد زیادی برای بمب های رها شده توسط صاعقه داشت.

MQ1-C

تورو کی غنیمت گرفـــــتیم؟

شکار RQ-170 خبری بود که جهان را در شوک فرو برد، همان روزها خبر به زیر کشیدن تعدادی از اسکن ایگل های نیروی دریایی امریکا نیز منتشر شد که میخ دیگری بر تابوت قدرت پوشالی آنها در خلیج فارس بود اما در مراسم نیروی هوا و فضای سپاه بازیگر بزرگ دیگری هم بود که جلب توجه می کرد: ایـــران یک فروند MQ-1C Predator هم در اختیار دارد! در مورد چگونگی دست یابی دلاوران کشور عزیزمان به پرنده اطلاع دقیقی در دست نیست.

عقاب خاکستری هنوز هم به صورت گسترده در نیروی هوایی واشنگتن در حال خدمت اســت. برای اولین بار در ســال ۲۰۰۹ به خدمت در آمد و در این مدت به عنوان پرنده ای با مداومت پروازی ۳۰ ساعته که می تواند انواع ماموریت های شناسایی و تهاجمی را انجام دهد بسیار پرکاربرد بوده. عقاب خاکستری از کنترل سه گانه رهیابی داخلی، لینک ماهواره ای و GPS اســتفاده می کند و دارای سامانه های خود نابودگر داخلی اســت.

 جنگی RQ 170 4 نگاهی به پهپاد های جدید ایـــرانی

رژیم اشغالگر قدس در زمینه ساخت پهپاد بسیار پیشرفـــــته اســت تا جایی که می توان درپای محصولات آن را در نیروی هوایی کشورهای صاحب فنی مانند روسیه، هند و حتی امریکا جستجو کرد.

>> نگاهی مختصر به بهترین جنگنده ها و پهپاد های برتر دنیا

هرمس ۴۵۰ یکی از موفق ترین ساخته های صهیونیست ها اســت اما این بدون سرنشین کارآمد نیز نتوانسته از چنگال رزمندگان ایـــرانی فرار کند، خبر خوب اینکه نمونه بومی سازی شده این پهپاد نیز به نمایش در آمده بود که در نوع خود بسیار جالب توجه خواهد بود. هرمس می تواند تا ۲۰ ساعت در آسمان باقی بماند و به لطف بارمزد ۱۵۰ کیلوگرمی می تواند در انواع ماموریت های شناسایی، هدایت توپخانه، رله مخابراتی و مانند آن فعالیت کند.

RQ-11 کوچک اما کاربردی

پهپادهای کوچک قابل حمل توسط نفر در ســال های اخیر رشد فوق العاده ای داشته اند. این پرنده ها به یگان های کوچک اجازه می دهند با کمترین دردسر ممکن و بدون وابستگی به سلسه مراتب اطلاعاتی پیچیده، در لحظه به اطلاعتی که می خواهند دست پیداکرده با بیشترین آگاهی از موقعیت ممکن به انجام ماموریت خود بپردازند.

RQ 11 Raven نگاهی به پهپاد های جدید ایـــرانی

RQ-11 Raven یک پهپاد دست پرتاب با وزن تنها ۱٫۹ کیلوگرم اســت که می تواند در دایره ای به قطر ۱۰ کیلومتر یا ۹۰ دقیقه به پرواز ادامه دهد.

ایـــران به پیش

شاهد ۱۲۹ ایـــرانی توانایی حمل موشک های هدایت شونده را دارد، فطرس بزرگ ترین بدون سرنشین ایـــرانی اســت که می تواند برای بیش از ۳۰ ساعت در آسمان باقی بماند، سیمرغ در زمینه پنهانکاری جز برترین های جهان اســت، پس اینکه خودمان را جزو پنج قدرت برتر جهان در این بخش بدانیم خود بزرگ بینی و گزافه گویی نخواهد بود.

از مهاجر تا امروز راه طولانی طی شده که در طول آن همه چیز در یک کلام متحول شده به جز یک مورد، جوانان با غیرت ایـــرانی که با خودباوری مسیری را پیموده اند که نگاه کردن به آن حس سربلندی و افتخار را در دل زنده می کند.

1498242194 127 dfdsfdsf نگاهی به پهپاد های جدید ایـــرانی

< src="http://.sahandar.com/faradars/show.php?ref=itradar.ir&w=600&h=500&id=1&template=related&title=%D9%85%D8%B7%D8%A7%D9%84%D8%A8+%D9%BE%DB%8C%D8%B4%D9%86%D9%87%D8%A7%D8%AF%DB%8C+%D8%A7%D8%B2+%D8%B3%D8%B1%D8%AA%D8%A7%D8%B3%D8%B1+%D9%88%D8%A8" scrolling="no" style="background: #FFF url(//.sahandar.com/faradars/images/loading.gif) no-repeat center; width: 600px; height: 500px; max-width: 100%;" frameborder="0">

جدیدترین و داغترین مطالب دنیای جالب تکنولوؤی ها در سایت توما
مطالب گوناگون از از اخبار دنیای وب و تکنولوژی

نوشته نگاهی به پهپاد های جدید ایـــرانی اولین بار در مجله آنلاین توما. پدیدار شد.

مشخصات

مطالب پیشنهادی ما