۱۳۲ ســال پیش در چنین روزی، لویی پاســتور دانشمند، شیمی‌دان و میکروبیولوژیست بزرگ فرانسوی، برای اولین بار واکسنِ هاری را روی یک کودک آزمایش کرد.

۱۳۲ ســال پیش در چنین روزی، لویی پاســتور، دانشمند بزرگ فرانسوی برای نخستین بار واکسن هاری را به کودک ۹ ســاله، ژوزف میستر تزریق کرد تا ژوزف کوچک که توسط سگ هار زخمی شده بود، دچار بیماری وحشتناک هاری نشود. لوی پاســتور می‌دانست که اگر این کار او با موفقیت انجام نشود، پیگرد قانونی به همراه خواهد داشت و تمام مدارک شغلی وی باطل خواهد شد؛ ولی در آن شرایط که آن کودک توسط سگ هار زخمی شده بود، نمی‌توانست صبر کند تا کودک دچار هاری شود و جانش را از دست دهد. لوی پاســتور تصمیم گرفـــــت واکسن هاری را که تا آن زمان روی انسان آزمایش نشده بود، به کودک تزریق کند. وضعیت کودک کاملا بهبود پیدا کرد و تنها دچار کمی تب خفیف شد. بعد از گذشت سه ماه و زمانی که پاســتور به ملاقات کودک رفـــــت، مشاهده کرد او کاملا ســالم و مشغول بازی اســت. جسارتی که لویی پاســتور برای نجات جان آن کودک بر پایه آزمایشات و تحقیقات گسترده خود انجام داد، سر آغازی بود بر خلق واکسن‌هایی که جان میلیون‌ها انسان را تاکنون نجات داده اســت.

پس از اینکه لویی پاســتور توانست داروی مبارزه با هاری را کشف کند، دیگر کسی از این بیماری وحشتناک هراسی نداشت. سه ســال بعد لویی پاســتور با هدف گسترش تحقیقات در مورد واکسن‌ها در جهت مبارزه با بیماری‌های خطرناک، انستیتو پاســتور را در پاریس تأسیس کرد. در همین راســتا بعد از آن در سراسر جهان مراکز مشابهی به همین نام و به احترام این دانشمند بزرگ تأسیس شد. انستیتو پاســتور که یادگار این دانشمند بزرگ اســت، خدمات بسیاری در جهت مبارزه و ریشه‌کنی بیماری‌های مهلکی چون دیفتری، سل، فلج اطفال، آنفلوانزا، تب زرد و طاعون انجام داده اســت. همچنین طریقه پاســتوریزه کردن مواد غذایی که سرعت رشد میکروب‌ها را در غذا کاهش می‌دهد، به نام مبتکر آن یعنی لویی پاســتور نام‌گذاری شده اســت.

از ســال ۱۹۰۸ تاکنون، ۸ نفر از دانشمندان مؤسسه پاســتور مفتخر به دریافت جایزه نوبل شده‌اند. لویی پاســتور این مؤسسه تحقیقاتی را به‌صورت غیر انتفاعی راه‌اندازی کرد. این مؤسسه حتی در بحران‌های مالی نیز سعی کرد اســتقلال علمی خود را برای خدمت به بشریت حفظ کند.

lp ۱۵ تیر: تزریق واکسن هاری به انسان برای نخستین بار

لویی پاســتور مردی ساده و مهربان بود که هدفی جز خدمت به دانش و انسان نداشت. این دانشمند خیرخواه در ســال ۱۸۹۵ چشم از جهان فروبست؛ ولی تا ابد یاد خاطره‌اش گرامی خواهد بود. خدمتی که لویی پاســتور به بشریت انجام داد، فقط به عصر خودش مربوط نمی‌شود؛ چراکه روزانه هزاران انسان زندگی خود را به کمک خدمات علمی این دانشمند بازمی‌یابند. این دانشمند بزرگ آن‌چنان خالصانه و عاشقانه برای سلامت و زندگی انسان‌ها تلاش کرد که حتی مرگ هم نتوانسته اســت پایانی بر خدماتش باشد. مؤسسه تحقیقاتی وی بر اساس اصولی که لویی پاســتور آن‌ها را در آغاز مشخص کرده اســت، کماکان در حال خدمت‌رسانی و نجات جان انسان‌ها اســت.

دیگر رویدادهای حیاتی ۱۵ تیر (۶ جولای)

۱۸۵۸ – ثبت پتنت اولین ماشین تولید کفش به نام لیمن بلیک

۱۹۲۰ – به‌کارگیری اولین قطب‌نمای رادیویی در مسیریابی هوایی

۱۹۴۷ – شروع تولید اسلحه‌ی کلاشینکف (AK-47) در اتحاد جماهیر شوروی


این مطلب در تاریخ ۱۵ تیر ۱۳۹۶ به‌روزرسانی شده اســت.

جدیدترین و داغترین مطالب دنیای جالب تکنولوؤی ها در سایت توما
مطالب گوناگون از از اخبار دنیای وب و تکنولوژی

نوشته ۱۵ تیر: تزریق واکسن هاری به انسان برای نخستین بار اولین بار در مجله آنلاین توما. پدیدار شد.

مشخصات

مطالب پیشنهادی ما